Najlepsze nawigacje samochodowe, wbudowane czy w smartfonie?

Najlepsze nawigacje samochodowe, wbudowane czy w smartfonie?[/h2]


Jeszcze kilka lat temu wybór urządzenia nawigacyjnego był bardzo prosty: albo kupowaliśmy fabryczną nawigację, albo po prostu się bez niej obywaliśmy. Dziś możemy wybierać spośród ogromnej liczby dostępnych rozwiązań, jeśli chodzi o nawigację do samochodu. Możemy korzystać zarówno z rozwiązań fabrycznych, akcesoryjnych, jak i tych dedykowanych smartfonowi. Które z nich jest najbardziej opłacalne?

Samochodowe nawigacje wbudowane w deskę rozdzielczą



Fabryczna nawigacja nie ma prawie żadnej konkurencji wśród samochodów klasy premium, ponieważ jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli kupujesz samochód klasy premium, to oczywiste jest, że chcesz ułatwić sobie życie i zwiększyć komfort podróży. Niestety pod kątem kosztów, moduł nawigacji wbudowanej w pojeździe może znacznie podwyższyć jego wartość zakupu i jest to zdecydowanie droższa z dostępnych opcji nawigacyjnych.

Jeśli porównamy nawigację fabryczną i smartfonową, to z pewnością znajdziemy wiele różnic: mapy, język i opcje użytkowania. Fabryczne nawigacje mogą wyświetlać mapy w formacie 2D lub 3D, najczęściej oba. Jeśli mówimy o opcjach użytkowych, to należy wspomnieć o podpowiedziach głosowych i wykrywaniu korków (w niektórych przypadkach). Ponadto, systemy takie często oferują takie dodatkowe funkcje jak połączenie telefoniczne Bluetooth w celu wybierania numerów, satelitarne przesyłanie muzyki z urządzenia do głośników oraz możliwość oglądania filmów na wbudowanym monitorze lub dysku SD/USB.

Aplikacje mobilne są łatwiejsze w użyciu niż wbudowany w samochód system nawigacji. Powodem jest przede wszystkim to, że ze smartfona korzystamy na co dzień a wbudowanych fabrycznych systemów często musimy się nauczyć.

Nawigacja w smartfonie



Główną zaletą używania smartfona jako urządzenia nawigacyjnego jest jego koszt. Smartfon jest tańszy, a jego ekran jest większy, więc łatwiej go zobaczyć podczas jazdy. Kolejną zaletą jest styl. Jednocześnie są wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje: GPS, mapy, nawigację. Istnieje wiele darmowych aplikacji nawigacyjnych, między innymi Automapa, Google Maps, Yahoo! Maps, Navfree, Navfree HD, Aigoo. Pozwalają one na instalację map, które są przechowywane w pamięci wewnętrznej urządzenia więc nie potrzebujemy do podróżowania stałego łącza internetwego. Dodatkową zaletą jest możliwość instalowania własnych map. Jeśli pobierzesz aplikację za darmo, możesz stworzyć mapę na dysku twardym swojego smartfona. Wartościowa jest możliwość instalowania dodatkowych aplikacji. Istnieją programy nawigacyjne, które mogą nie tylko wskazywać drogę, ale także obliczać trasy, obliczać koszty paliwa, zapisywać miejsca parkingowe, informować o korkach oraz kontrolach ruchu drogowego, które niedostrzeżone na czas mogą znacznie podnieść koszty podróży. Główną zaletą używania smartfona jako urządzenia nawigacyjnego jest jego przystępność cenowa. Smartfon jest tańszy, a jego ekran jest większy, więc łatwiej go zobaczyć podczas jazdy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.