Wybieramy drogę do celu podróży
Wyobraź sobie, że prowadzisz samochód. Czy chcesz jechać prosto, czy wolałbyś wybrać objazd? Odpowiedź jest oczywista. Objazd jest wygodniejszy. Ilość zaoszczędzonego czasu może być nieistotna, ale chodzi o to, że oszczędzasz czas i nie musisz wracać tą samą drogą, którą przyjechałeś.
Teraz zastosuj ten przykład do planowania trasy. Jedziesz do określonego miejsca i chcesz tam dotrzeć szybciej. Masz do dyspozycji drogi, które pozwolą Ci dojechać tam szybciej. Które z nich? Którą trasę wybierzesz?
Najszybsza trasa niekoniecznie musi być najkrótsza. Możesz jechać drogą, która zaoszczędzi Ci dużo czasu, ale może nie być najkrótszą trasą. Może się zdarzyć, że po przejechaniu krótszej trasy będziesz musiał wrócić tą samą drogą, którą przyjechałeś.
Załóżmy teraz, że masz do wyboru kilka tras i chcesz wybrać najkrótszą. Jeśli wpiszesz trasę w jednym polu, a odległość w drugim polu, najkrótsza trasa będzie automatycznie najkrótsza.
W rzeczywistości, komputer wybierający najkrótszą trasę jest całkowicie logiczny. My, ludzie, jesteśmy jednak w innej sytuacji. Nie “znamy” najkrótszej trasy. Nie wiemy, ile czasu zaoszczędzimy. Nie wiemy, jak długo zajmie nam dotarcie z jednego miejsca do drugiego. (Dopiero po wprowadzeniu trasy możemy obliczyć czas). Znamy tylko odległość i chcemy być tak szybcy, jak to tylko możliwe.
Ponieważ nie znamy najkrótszej trasy, mamy kilka opcji. Jeśli wiesz, gdzie jest Twój cel podróży, możesz wpisać go w oba pola i wybrać najkrótszą trasę. Jeśli wiesz, gdzie znajduje się punkt przyjazdu, możesz wpisać go tylko w jednym polu i wybrać najkrótszą trasę.
Jeśli jednak nie wiesz, dokąd zmierzasz, lub nawet nie wiesz, która część trasy jest krótsza, najlepiej pozostawić punkty początkowy i końcowy puste.
Droga do celu a odpowiednie przystanki
Jeśli jedziesz gdzieś samochodem i myślisz, że dasz radę bezpiecznie pokonać trasę 800km bez zatrzymywania się to się oszukujesz. Kiedy prowadzisz samochód, praca jest nieunikniona. Tam, gdzie jest praca, tam pojawia się zmęczęnie. Dlatego lepiej jest zrobić sobie przerwę.
Kiedy już jednak ustalisz, ile odpoczynku potrzebujesz, zaplanuj go i wykonaj należycie.
Dlaczego warto zaplanować odpoczynek podczas podróży?
[*]Przerwy na odpoczynek są również cenne, ponieważ dają Ci szansę na naładowanie baterii. Nie chcesz, aby Twoje baterie się wyczerpały, ponieważ będziesz ich potrzebował później, aby odpowiednio sprawnie reagować na sytuacje mogące się pojawić na trasie.
[*]Umysł zmęczonego kierowcy to umysł kierowcy stwarzającego zagrożenie na trasie dla siebie i innych kierowców.
[*]Przerwy na odpoczynek są cenne, ponieważ dają Ci szansę na nawiązanie kontaktów towarzyskich z innymi ludźmi, szansa szczególnie cenna na dłuższych samotnych trasach dłużących się w nieskończoność. Ludzie naprawdę lubią rozmawiać z innymi ludźmi.
[*]Przerwy na odpoczynek są cenne, ponieważ dają Ci szansę na relaks. Ciągłe bycie spiętym, napiętym i zdenerwowanym jest dodatkowo wyczerpujące.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.